Kindle, 1 aasta hiljem

Pea aasta tagasi, mõni päev siia-sinnapoole, tegin Amazon.uk-s kliki, mis minust õnneliku Kindle omaniku tegi. Siinkohal tagasivaade seadmele, mis õnneks minu riiulisse seisma ei ole jäänud.

Kindle seotamine ei ole üldsegi nii lihtne kui suvalise jama ostmine mõnest popimast raamatupoest. Paraku just see, veidi keeruline protsess, suunabki muidu hea inimese halvale teele.

Defineerin keerukuse: Kindle-t ei saanud ma tellida UK Amazonist nagu seda olen teinud raamatute, mänguasjade ja köögimasinatega. Mind suunati ostu sooritades kiiresti .com lõpuga poodi, kus peale andmete kinnitamist tegevus lõppes – tellimus sooritatud. Nädalapäevad hiljem oma tellimust “jälitades” leidsin märke, et minu seade on edukalt Eestisse jõudnud kuid ootab mind DHL-i kontoris Tallinna Lennujaama külje all. Kuid enne selle lunastamist allkirja vastu tuleb mul tasuda ka kohtustulikud maksud, mis pakile automaatselt lisandusid.

Tollimaks ning käibemaks tasutud, tõend näpuvahel, jalutasin DHL-i ning moodsa digitaalse paberi peale allkirja kirjutades toodi mulle tagantruumist ka oodatud pakikene. Kokku võttis asjaajamine umbes 2 tundi tööajast, mis oleks võinud tegelikult kõik olemata olla.

Kindle oli pakitud kenasti tagasihoidlikusse papist karpi, mis lisaks sisaldas ka USB-kaablit ja minimaalset kasutusjuhendit. Kasutusjuhend on muidugi dubleeritud kujul olemas ka seadmes endas.

Peale esimest äratust avastasin oma üllatuseks, et seade oli juba eelnevalt ära seotud minu Amazoni kasutajakontoga. Teoreetiliselt oleks see tähendanud seda, et kui ma oleks eelnevalt juba Amazonist mõne e-raamatu ostnud, oleks raamat mind ka Kindle peal ees oodanud. Kuidagi väga personaalne tundus see lähenemine tol hetkel.

Edasisi tundeid olen lühidalt kirjeldanud juba eelnevalt. Aasta jooksul olen siiski üht-teist veel teada saanud, mida Kindle ostmisel peaks kindlasti meeles pidama:

  • Kindle ei ole kuulikindel. Kindle südameks on siiski ka arvuti, mis aeg-ajalt endaga konflikti satub. Aasta jooksul olen pidanud Kindle kaks korda taaskäivitama, et talle uuesti eluvaim sisse saada. Raske on seda teha kui aku on märkamatult tühjaks saanud. Sellisel juhul tuleb seadme reageerimist oodata kuni veerand tundi.
  • Kindle kaabel ei ole traditsiooniline Mini-USB.
  • Amazon ei luba osta raamatuid näiteks Inglismaa poest kui sa ei asu füüsiliselt Inglismaa pinnal. Paraku on Eestis asuva aadressiga näiteks USA poest raamatuid sirvides valik palju kesisem ning sealse kontoga nähtavad tasuta raamatud ja rakendused on Eesti aadressile tasulised.
  • Amazoni saab petta valeandmete edastamisega kuid nad jälgivad sind sellegipoolest tähelepanelikult.
  • Kindle ei toeta ePub formaadis raamatuid, mida müüb näiteks Rahva Raamat. Mugavaim viis raamatuid Kindle jaoks söödavaks muuta on kasutada programmi Calibre. Plussiks 0-eurone hind, miinuseks kohutav kasutajaliides.
  • PDF-e lugeda on keeruline. 6-tolline ekraan on selleks liiga väike. Zoom funktsioon kahjuks seda olukorda ei leevenda.
  • Mitmeveerulisi PDF-e Kindle tarvis konvertida on liiga keeruline, et vaeva ette võtta.
  • Veebilehitseja kasutamine on palju-palju aeglasem kui arvutis harjutud. Navigeerimine käib linkide vahel nooleklahvidega, Flashi loomulikult ei toetata.
  • Kindle klahvid on suhteliselt ebamugavad, ekraan ei ole kõigil seadmetel puutetundlik.
  • Kindle raamatutel (enamikel) puuduvad reaalsed leheküljenumbrid. Selle asemel kuvatakse asukohta (näiteks 233 – 10023)

Aus tagasiside, ei liialda ja ei tee ilusamaks. Praegu tagantjärgi mõeldes ei oleks mitte ükski nendest puudustest mind ümber suutnud veenda. Kindle on raamatu lugemiseks väga mugav, ekraan on erk ja selge, lehtede vahetamine kiire ning aku peab vastu nädalaid ja nädalaid. Anne Franki päevikud ning Bushi mälestused on igatahes Kindle abiga läbitud + terve rood erialakirjandust.

Lisatud 8. november 2011:

Minu suureks üllatuseks on võimalik Kindle-t osta nüüd ka Krisostomuse e-poest ja täitsa mõistliku hinnaga. Like!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.